Ölüm Taciri Barış İnsanı

Ölüm Taciri Barış İnsanı

Size Alfred Nobel’den bahsetmek istiyorum sizlere. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Alfred’ın babasının iflas etmesi sonucuyla kardeşleriyle sokakta kibrit satarak ailesine destek olmaya başlar.

Babasının tekrar durumunu düzeltmesi ile edebiyat düşkünü olan Alfred’i yurt dışına kimya eğitimi alması için gönderir.

Kimya üzerinde çalışmaları sırasında büyük bir patlama yaşanır ve kız kardeşinin de dâhil olduğu patlamada 4 kişi hayatını kaybeder fakat Alfred çalışmaları bırakmak yerine inatla sarılır ve 1864 yılında “Dinamit Barutunu” bulur.

1888 tarihinde kardeşi Ludvig hayatını kaybeder fakat bir yanlışlık olur ve Ludvig yerine Alfred’in hayatını kaybettiği yazılır. Fransız Gazetesi büyük puntolarla “ÖLÜM TACİRİ, ÖLDÜ” manşetini atmıştır.

Bu durum Alfred’i üzecek ve akabinde tarihi bir karar aldıracaktır. Alfred Nobel, öldükten sonra ‘Ölüm taciri’ olarak anılmak istemediğinden dolayı servetini oluşturduğu Nobel Vakfı’na bağışlar.

Bugün insanlığa yararlı işlerde bulunan insanlara ödül veren ve buna teşvik eden “ÜNLÜ NOBEL ÖDÜLLERİ”nin arkasında böyle muhteşem bir hikaye vardır.

Peki siz nasıl anılmak istersiniz? Hiç düşündünüz mü nasıl bahsedecekler? Alfred şanslı idi. Tüm dünya onu ölüm taciri olarak anacaktı fakat o kendini açıklama ve ispatlama fırsatı buldu. Peki siz bu şansı bulabilecek misiniz?

Zihninizi açık tutun, çünkü size ait olan odur.

Ceylan Yılmaztürk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*